نمایش اطلاعات ثبت شده فرم نمایش اطلاعات ثبت شده فرم

جاذبه گردشگري-زاهدان-کوه تفتان

کوه تفتان خاش که در اصطلاح محلی به چهل تن معروف است، در جنوب شرقی ایران و در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان خاش واقع شده است. تفتان تنها آتشفشان نیمه فعال در سراسر ایران است. کوه تفتان که آتشفشان تفتان در آن قرار دارد، بلندترین کوه های بلوچستان را تشکیل می دهد و دارای قلل متعدد است. قله آتشفشانی آن به نام چل تن موسوم است که در منتهی الیه جنوب شرقی کوه واق شده، کوه تفتان با ارتفاع ۴۰۴۲ متر از سطح دریا، یکی از آتشفشان های نیمه بلند است.

تفتان در زبان پارسی به معنای مکان گرما است. این آتشفشان نیمه فعال است و گازهای گوگرد در دهانه آن منتشر می‌شوند. کوهنوردان عموماً از یال غربی صعود می‌کنند که در آن پناهگاه مجهزی ساخته شده‌ است.

در جاده خاش به زاهدان اگر از خاش به سمت شمال حرکت کنید پس از حدود ۲۰ کیلومتر تابلوی بزرگی مسیر دسترسی به قله تفتان را به شما نشان می دهد. اگر از زاهدان به سمت خاش حرکت کنید حدود کیلومتر ۱۳۰ به خروجی روستاهای تمندان و کوشه می رسید. از سر جاده تا دو راهی که سمت راست آن با تابلویی شما را به طرف اردوگاه راهنمایی می کند حدود ۲۰ کیلومتر و از دو راهی تا اردوگاه ۸ کیلومتر راه پیش رو خواهید داشت.

 

تهیه شده در اداره مخابرات و فناوری اطلاعات فرودگاه بین المللی زاهدان