معرفي فرودگاه بين المللي زاهدان معرفي فرودگاه بين المللي زاهدان

معرفي فرودگاه بين المللي زاهدان

مقدمه

استان پهناور سیستان و بلوچستان با مساحت حدود 182 هزار کیلومتر مربع در جنوب شرقی ایران بزرگترین استان کشور محسوب می شود. مرزهای طولانی آبی و خاکی با کشورهای پاکستان ، افغانستان و کشورهای حوزه خلیج فارس، وجود راه آهن سراسری و بین المللی و دارا بودن پنج فرودگاه موقعیت ویژه ای به این استان بخشیده و سبب ایجاد شرایط خاص در این استان  شده است.

زاهدان با جمعیتی بالغ بر 700 هزار نفر ، مرکز استان سیستان و بلوچستان و دارای فرودگاهی بین المللی است. این فرودگاه در سال 1332 بطور رسمی افتتاح گردید. در ابتدا یک پرواز در هفته توسط شرکت هواپیمائی ایران در مسیر تهران-یزد-زاهدان-کراچی- بمبئی و بلعکس انجام می شد که از این طریق تجار ایرانی ، پاکستانی و هندی را جابجا می کرد.

انجام این پرواز به کشورهای پاکستان و هندوستان در حدود 60سال پیش از فرودگاه زاهدان نشان دهنده بین المللی بودن این فرودگاه در همان سالهای آغازین فعالیت آن است.

فرودگاه بین المللی زاهدان به عنوان هشتمین فرودگاه بین المللی کشور و دارا بودن موقعیت ویژه ای که در شرق کشور از آن برخوردار است ، اهمیت بسزایی در حمل و نقل و توسعه استان دارد.

چالش هایی نظیر دوری از مرکز کشور و پتانسیل هایی نظیر وجود مراکز آموزش عالی، دسترسی به آبهای آزاد ، وسعت سرزمینی و همچنین قرارگرفتن در کریدور هوایی شرق و جنوب شرقی کشور، لازمه داشتن فرودگاهی با استانداردهای جهانی در این منطقه را می طلبد.

 

تاريخچه فرودگاه بين المللي زاهدان

 

فرودگاه زاهدن در سال 1332 بطوررسمي افتتاح گرديد . ابتدا اين فرودگاه جهت استفاده براي پست و گمركات  بود و از دو چادر تشكيل مي شد و پس از بهره برداري در همان سال شروع عمليات  ساخت ساختمان  آن آغاز شده در يكي از اسناد استانداري  سيستان و بلوچستان در سال1335 آمده است در سفر دولت وقت در16 مرداد 1335 هواپيماي دولتي برروي باند جديد جلو عمارت جديدالبنا گمرك هدايت و متوقف شده كه خود نشان دهنده ساختمان جديد فرودگاه در سال 1335 است در ابتدا يك پرواز درهفته توسط شركت هواپيمايي ايران در مسير تهران يزد زاهدان كراچي و بمبئي انجام مي شد. كه ازاين طريق تجارايراني را جابجا مي كرد اين پرواز نشان دهنده اين است كه فرودگاه زاهدان از همان ابتدا پرواز بين المللي را انجام مي داده . هم اكنون مساحت فرودگاه زاهدان 900 هكتار مي باشد و داراي 3 ترمينال داخلي بين المللي و حج  مي باشد كه هركدام به ترتيب داراي 4200، 2000و 1250 مترمربع مساحت است     فرودگاه زاهدان به صورت 24 ساعته عملياتي مي باشد و داراي سيستم هاي ناوبري همچون ILS-RCAG-NDB. DME-VOR مي باشد. ايمني زميني فرودگاه بين المللي زاهدان داراي CAT7 مي باشد و هم اكنون اين فرودگاه به شهرهاي تهران ، مشهد، كرمان، اصفهان، شيراز، چابهار، گرگان پرواز دارد و درمسيرهاي  بين المللي به مسير دبي برنامه اي  و مسيرهاي دمشق ، بغداد،  نجف و جده  به صورت غير برنامه اي پرواز دارد.