Form Records List Form Records List

آرامگاه هفتادملا

گورستان هفتاد ملا در استان سیستان و بلوچستان، شهرستان زاهدان، بخش میرجاوه، دهستان  تمین؛ در 150 متری جنوب روستای روپس بالا واقع شده است.

این گورستان تاریخی در دل کوهی کم ارتفاع از جنس ماسه سنگ در ناحیه ای کوهستانی در حوزه طبیعی کوهستانی دامنه های شمالی تفتان واقع شده و دارای آب هوایی معتدل است، محدوده اثر را کوه های متعددی در بر گرفته اند،  بستر رودخانه روپس در 20 متری شمال این اثر واقع شده و باغات میوه از جمله گردو در حاشیه این رودخانه ایجاد شده اند، پوشش گیاهی منطقه علاوه بر باغات میوه محدود است به بوته های خودرو و درختچه های جنگلی .

این اثر عبارت است از یک گورستان منحصر به فرد که به لحاظ ویژگی هایی که دارد هیچ نمونه مشابهی در استان و سایر نقاط کشور ندارد. این گورستان در بدنه طبیعی یک کوه ماسه سنگی در جنوب روستای روپس بالا و در درون شکاف بزرگی که در ارتفاع 40 متری از دامنه کوه واقع شده در دل صخره ایجاد شده است، طول این گورستان 100 و عرض آن 5 متر بوده و مساحتی بالغ بر 500 متر مربع را داراست و  تعداد زیادی قبر (نزدیک به 50 قبر) وجود دارند که در میان مردم منطقه به هفتاد ملا مشهور است.

این گورستان دارای سازه های تزیین شده و کوشک مانند جالب توجهی بر سطح قبر می باشند که چه از این نظر و چه از نظر نوع تدفین و انتخاب محل برای گورستان با سایر گورستان های شناخته شده در منطقه بلوچستان متفاوت می باشد.

مردم محلی معتقدند که این گورستان متعلق به هفتاد شخصیت مذهبی(ملّا) است که در جنگ با دشمنان به شهادت رسیده و آنها را مخفیانه در این کوه به خاک سپرده اند.

 

تهیه شده در اداره مخابرات و فناوری اطلاعات فرودگاه بین المللی زاهدان